Spring til indhold
Hopwood Hall College
katekendall 4. maj 20203 min læsning

Skift fra eLearning til fjernundervisning

Oversættelse genereret af en AI-oversættelsestjeneste

Hopwood Hall Further Education College har brugt itslearning i over 9 år som en del af deres blended learning-model. De ligger i det nordøstlige Manchester og har 2 campusser med over 8000 studerende.

I denne artikel forklarer Becki Lee, Head of Quality Improvement and eLearning på Hopwood Hall College, hvordan de har brugt itslearning til at minimere forstyrrelsen af undervisningen under Coronavirus-pandemien og giver råd til skoler og gymnasier, når de overvejer fjernundervisning.

Før Coronavirus-pandemien brugte vi itslearning til at levere undervisning og læring som en del af vores blended learning-model. Modellen omfattede brug af teknologi og værktøjer til at understøtte undervisning, læring og vurdering online, som kan finde sted hvor som helst og når som helst. Personalet var bekendt med, hvordan man kommunikerer via itslearning, hvordan man sporer engagement og overvåger læring, hvor ressourcerne var, og hvordan man får adgang til dem. Mange af vores medarbejdere og elever var også vant til at planlægge arbejde, rette og give feedback via VLE, og derfor var vi ret godt rustet, da nedlukningen begyndte. Der var dog et par huller, som vi identificerede i forbindelse med ikke-undervisende personale og også personale og elevers adgang til IT uden for stedet, som vi begge hurtigt adresserede.

"Vores personale og elever har været fantastiske, kreativiteten og viljen til at lære nye måder, både fra elevernes og personalets synspunkt, har været bemærkelsesværdig."

 

Øget tillid til teknologi

Siden starten af lockdown har vi set en betydelig stigning i brugen, som man kunne forvente, men vi har også set masser af kreative måder at bruge de tilgængelige værktøjer på. Medarbejdere, der måske ikke har haft selvtillid til at prøve nye ting, skubber virkelig til deres grænser. Planners, messenger og embedded zoom og teams har været mest brugt under lukningen af kollegiet. Disse værktøjer har gjort det muligt for vores college at fortsætte med at tilbyde en læringsoplevelse af høj kvalitet. Men alle funktionerne bliver brugt af forskellige områder på tværs af skolen, der er ikke en fast forventning, så afhængigt af det resultat, personalet ønsker at opnå, vil de bruge forskellige værktøjer. Vi har i årenes løb indset, at variation er bedst. At holde arbejdet friskt og udfordrende, bede eleverne om at involvere sig, spørge dem, hvad de kan lide, eller bede dem om at skabe en del af den næste lektion osv. opmuntrer til engagement og deltagelse. Vi har også haft nogle virkelig positive samtaler på vores ledelsesmøder om, hvor godt personale og elever har tilpasset sig, med en problemfri overgang til fuldt offsite-arbejde.

"Det bedste ved itslearning er fleksibiliteten, mulighederne er uendelige, og nu hvor personalet har mere tid til at bruge dem, ser vi meget mere kreativ onlineundervisning, læring og evaluering."

 

Betydningen af interaktion

Det har været enormt vigtigt for os stadig at kunne holde kontakten med vores elever og personale. Den daglige kommunikation og også mere formelle online-sessioner har gjort det muligt for os at bevare en vis struktur i læringen for vores elever og også en vis social interaktivitet. Vi har også introduceret udfordringer, der gør vores online-liv lidt sjovere! Det har været tydeligt, at eleverne har sat pris på, at der er en vis interaktion mellem personale og elever, da det giver en følelse af normalitet, og vi har været i stand til at yde yderligere støtte til f.eks. mental sundhed og velvære, da vi har et dedikeret område på VLE. Vi kan også hurtigt gribe ind, hvis en elev eller medarbejder har brug for mere individuel støtte via vores "report a concern"-funktion og vores online-rådgivningstjeneste.

Planlægning er nøglen

Mit råd til skoler eller gymnasier, der er nye inden for online læring, og som overvejer at implementere fjernundervisning i fremtiden, er at begynde at planlægge nu, arbejde sammen med de vigtigste interessenter om at formulere en strategi og opdele den i realistiske mål. Et klart projekt/tidsramme bør udvikles og kommunikeres til alle fra dag ét, så alle kan begynde at tilpasse sig vores nye måde at arbejde og lære på. Reflektér over denne krise, og brug den til at informere din fjernundervisningsplan, og se den endelig som en del af dit tilbud, ikke som noget, der kun tages i brug i krisetider. Uddannelse vil aldrig vende tilbage til den traditionelle model, nu hvor vi ved, hvordan teknologi kan forbedre det, vi gør, så se på kreative måder, hvorpå fjernundervisning kan implementeres til gavn for eleverne, personalet og det bredere samfund.

RELATEREDE ARTIKLER